Így enyhítheted gyermekednél a fitymaszűkület okozta fájdalmat
Ugyan pár hónapos csecsemőknél teljesen normális a jelenség, ennek ellenére célszerű minél hamarabb gyógyírt találni a fájdalmakra. Hiszen olyan mellékhatásai lehetnek a fitymaszűkületnek, mint éjszakai ágyba pisilés vagy ismétlődő gyulladások a péniszen.
Tegyünk különbséget: milyen fajta fitymaszűkülettel is állunk szemben?
A betegségnek két csoportja van: az elsődleges és a másodlagos. Elsődlegesnek azt a fitymaszűkületet nevezzük, ami már a baba születésénél is jelen van. Ezt a méhben történő fityma-makk összenövés okozza, aminek idő kell ahhoz, hogy leváljon a nemi szervről.
Az esetek többségében ehhez nem szükséges külön kezelés. Viszont, ha a 6. hónap után sem jelentkezik enyhülés, célszerű lehet az orvossal konzultálva kezelésbe venni a fitymaszűkületet.
Az elsődleges fitymaszűkülettől csak annyiban különbözik a másodlagos, hogy ez születés után alakul ki. Ebben az esetben nem számít a kor, az élet bármelyik szakaszában jelentkezhet.
Általában altájat érő baleset vagy a rossz higiénia idézi elő. Az elsődleges és a másodlagos csoport közös tünetei közé tartozik a fityma minimálisra csökkent nyílása, irritáció, dagadás, vizelés közbeni fájdalom. A másodlagos fitymaszűkületnél még a fityma megkeményedése is társulhat a fájdalmas jelekhez.
Így előzheted meg gyermekednél a fitymaszűkületet
Ugyan az elsődleges fitymaszűkületet nem tudod megelőzni nyilvánvaló okok miatt, de az élete során kialakult, másodlagos betegséget igen. Mégpedig úgy, hogy különös figyelmet szentelsz a megfelelő higiéniára.
Ehhez mindössze annyit kell tenned, hogy fürdetés közben mosd át meleg vízzel a pénisz fityma alatti területét. Amennyiben a bőre elbírja a szappan vagy a tusfürdő használatát, ezeket is bevetheted.
Viszont célszerű figyelni arra, hogy mindenképp parfümmentes, gyengéd készítményt válassz, ugyanis a kellemetlen vegyi összetevők könnyen irritálhatják az érzékeny bőrt.
Amikor már megtörtént a baj
Ahogy észreveszed a fitymaszűkületet, egyből forduljatok orvoshoz.
Ugyan a szakember valószínűleg azt fogja mondani, hogy várjatok és nézzétek meg, hogyan alakul a betegség önmagában – hiszen alapesetben magától elmúlik - viszont fontos a megfelelő diagnózis felállítása, mivel a fitymaszűkület könnyen összekeverhető a sejtes lenövéssel.
Ám az orvosi kezelést természetes gyógymódokkal is ki lehet egészíteni. Erre mutatunk pár módszert:
Kamillás borogatás a gyulladt területekre
A kamilla gyulladáscsökkentő tulajdonságai felszabadíthatják gyermeked a fitymaszűkület kellemetlen tünetei alól. Akár a növény főzetét is felhasználhatod borogatáshoz, de egy kamillatartalmú krémet is bevethetsz.
Az Argital kamillás krémje a kamilla mellett a cickafark és az orvosi körömvirág gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatásait is ötvözi egy krémben. Elég csak rákenni a pénisz területére a készítményt és hagyni, hogy a krém hatékony összetevői kifejtsék fájdalomcsillapító hatásukat.
Használj illóolajokat a fityma visszahúzása során
Ugyan a fitymát fürdés után önmagában is vissza lehet húzni aprólékosan, de egyes illóolajok megkönnyíthetik a folyamatot. Viszont valamire érdemes odafigyelned: bármilyen illóolajat használsz, mindig keverd bázis olajjal.
Még abban az esetben is, ha az orvosi levendula illóolajáról van szó, ugyanis a nemiszerv környéke sokkal érzékenyebb, mint a többi bőrfelület – főleg kisbabáknál. Az orvosi levendula illóolajon kívül használhatsz még teafa-, római kamilla-, és rózsa illóolajat is.
Ezek mind rugalmasító és lazító hatású illóolajok, melyek még a gyulladás csökkentésében is segíthetnek.
Az illóolajokat használhatod külön-külön is, de ha biztosra szeretnél menni és nem szeretnél egy nagy beruházásba belevágni, szerezz be egy illóolaj keveréket! A Kis Herceg illóolaj-keverék az összes felsorolt illóolajat tartalmazza bázisolajok hozzáadásával, így használatához nem kell szükséges olajok méricskélésével és keverésével foglalkoznod.