Ezzel a 4 módszerrel könnyebben leadhatod a feljött plusz kilókat!

Az elmúlt pár hónap nagyon sokunk kitartását próbára tette, ami alól minden bizonnyal te sem vagy kivétel: a naponta arcunkba tolt járványt érintő fejlemények alaposan próbára tehették a mentális egészségedet, míg az otthon kényelme sokszor csábíthatott téged arra, hogy esténként egészségtelen dolgokat nasizva feküdj a tévé előtt.
Ha többször engedtél a kísértésnek, mint azt szeretted volna, akkor talán most magadat ostorozhatod a felszedett plusz kilók miatt. Ám aggodalomra semmi ok: ebben a cikkben összeszedtünk pár tippet arra, hogy hogyan könnyítheted meg a fogyás folyamatát – természetes módon.
1. Fogyassz több fehérjét!
Talán te is észrevetted, hogy jóval nagyobb teltségérzést tapasztalhatsz tojás, sajt vagy hüvelyes zöldségek fogyasztása után. Ennek az lehet az oka, hogy ezek az élelmiszerek valósággal úsznak a proteinben, ami kiemelkedő hőfejlesztő hatással rendelkezik, ezért segíti a teltségérzet kialakulását{C}{C}{C}{C}[1]{C}{C}{C}{C}{C}.
Ha ez nem lenne elég, akkor már csak hab a tortán, hogy szervezetünk a három fő tápanyag közül a fehérjéből állítja elő a legkevesebb raktározott zsírt. Ennek az az oka, hogy emésztőrendszerünk komplikáltabb úton emészti meg a fehérjét, mint a szénhidrátot vagy a zsírt, ezért a bevitt proteinnek csupán a 66%-a alakul át raktározott zsírrá, míg ez a szám a szénhidrátnál 80%, a zsírnál pedig 96%{C}{C}{C}{C}{C}[2].
Emiatt a legtöbb embernek a megnövelt fehérjefogyasztás kiváló módja lehet annak, hogy növelje a fogyás mértékét. Csak abban az esetben nem ajánljuk neked ezt a módszert, ha szénhidrát-típus vagy. Ugyanis a szénhidrát-típusú embereknél a megnövelt fehérjefogyasztás ellentétes hatást érhet el.
2. Egyél lassabban!
Mindannyiunkkal előfordulhatott már az, hogy fáradtan és farkaséhesen hazaesve a munkából csak úgy feltéptük a hűtőt, ezután pedig az ételt valósággal magunkba tömve csillapítottuk kínzó éhségünket. Ám ez a szokás nem éppen egészséges, ugyanis ha gyorsan eszünk, a szervezetünknek ideje sincs előállítani a teltségérzetet adó leptin hormont, emiatt sokkal többet kell ennünk ahhoz, hogy jól lakjunk.
Ezzel szemben lassú evéssel a jóllakottságért felelős hormonjainknak van idejük felszabadulni, ezért sokkal kevesebb ételt szükséges ennünk a teltségérzet kialakulásához, továbbá több ideig tart, mire újból megéhezünk.
3. Hanyagold az előre elkészített ételeket!
Amikor az ember fáradt és éhes, sokszor csábítóbb levenni a mirelit pizzát vagy az instant levest a bolt polcairól. Azzal nincs is semmi baj, ha szökőévente egyszer engedünk ennek a kísértésnek, ám ha az előre elkészített ételek fogyasztása rendszeressé válik, akkor nagyban megnehezíthetjük magunknak a fogyás folyamatát.
Hiszen ezek a termékek sokszor hidrogénezett zsiradékot, magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot vagy egyéb olcsó ipari összetevőt tartalmaznak, amiknek gyakran magas a cukor-, zsír-, kalória- vagy sótartalmuk. Továbbá az előre elkészített ételeket eleve olyan módon készítik el, hogy több dopamint szabadítsanak fel az agyban, ezáltal addiktív hatást érjenek el{C}{C}{C}{C}[3]{C}{C}{C}{C}{C}.
4. Iktass be pár superfood-ot az étrendedbe!
A superfood-ok olyan zöldségek és gyümölcsök, amelyekben több tápanyag található, mint a többi élelmiszerben, így hatékonyabban megvédhetnek minket egyes betegségektől. Ám összességében mindegyikre jellemző a magas rosttartalom, ami bizonyítottan javítja az anyagcserét{C}{C}{C}{C}{C}[4], ezáltal a superfood-ok segítő társaink lehetnek a plusz kilók elleni harcban - ezen ételek közé tartozik az avokádó, a bogyós gyümölcsök, a tojás és a hüvelyesek is.
Viszont, ha ezen táplálékok anyagcserejavító erejét még felturbóznád egy bitang étrendkiegészítővel, akkor ajánljuk figyelmedbe alapvető táplálék superfood étrendkiegészítő porunkat, amiből elég 2 evőkanálnyi ahhoz, hogy könnyebben lemehessenek a felszedett kilók.
{C}{C}{C}{C}{C}[1]{C}{C}{C}{C} R Crovetti, M Porrini, A Santangelo, G Testolin: The Influence of Thermic Effect of Food on Satiety - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9683329/
{C}{C}{C}{C}{C}[2]{C}{C}{C}{C} K Blaxter: Energy metabolism in animals and man - https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1016/0307-4412%2890%2990162-H
{C}{C}{C}{C}{C}[3]{C}{C}{C}{C} Kenneth Blum, Panayotis K Thanos, Mark S Gold: Dopamine and Glucose, Obesity, and Reward Deficiency Syndrome - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25278909/
{C}{C}{C}{C}{C}[4]{C}{C}{C}{C} James M. Lattimer and Mark D. Haub: Effects of Dietary Fiber and Its Components on Metabolic Health - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257631/