Menü

2 jel, ami arra utal, hogy a babád nem kap elég anyatejet!

2 jel, ami arra utal, hogy a babád nem kap elég anyatejet!

Amilyen fontos szerepe van az anyatejnek a baba fejlődésében, sajnos annál nehezebb megállapítani, hogy a baba eleget kap-e belőle. Hiszen szoptatás közben nem látjuk, hogy gyermekünk mennyi anyatejet fogyasztott.

Ám bizonyos tünetekből következtethetünk arra, hogy gyermekünk nem jut hozzá a megfelelő mennyiségű tápanyaghoz. Ebből a cikkből megtudhatod, mik ezek a tünetek és azt is, hogy milyen módokon tudod növelni az anyatejed mennyiségét!

2 jel, ami arra utal, hogy a babád nem kap elég anyatejet!

A súly indikátora az egészséges fejlődésnek

Pár napos babánál teljesen normális, ha a születéskori súlyának 5-7%-át elveszti. Általában a súlyvesztés a 3-4. napon megszűnik és 1-2 napos stagnálás után a baba súlya gyarapodni kezd. A 10. napon legtöbbször a baba újra eléri a születési súlyát. Viszont, ha az elvesztett súlyt az elkövetkező napokban nem szedi vissza, akkor ez intő jel lehet.

Hiszen a baba az anyatejből veszi magához a növekedéshez szükséges tápanyagokat. Így, ha nem nő a súlya, az a tápanyagok hiányát jelezheti. Amennyiben a baba súlycsökkenése több, mint a saját súlyának 10%-a vagy a 6. nap után sem kezd el hízni, érdemes minél hamarabb orvos segítségét kérni. 

Érdemes a széklet mennyiségét is figyelemmel kísérni

Általában a babák naponta 4-5 alkalommal ürítenek székletet. Amennyiben ez feltűnően kevesebbszer vagy egyáltalán nem történik meg, ez is jele lehet a kevés anyatejnek.

Ez abban az esetben is igaz, ha a baba vizelete sötét színű vagy a szemfehérje sárgás színt vesz fel. Ezek mind a kiszáradás jelei is lehetnek, amit a kevés anyatej is okozhat. Hiszen ez a folyadék nemcsak tápanyagforrásként szolgál, hanem a baba szomjúságát is csillapítja.

Amennyiben bármelyik tünetet észleled gyermekeden, haladéktalanul fordulj orvoshoz! 

Így tudsz több anyatejet adni a kicsinek

Több oka lehet annak, ha nincs elegendő anyatejed. A leggyakrabban előforduló problémák ezek:

  • mellen végzett műtét (bár több melloperáción átesett nő is sikeresen tud szoptatni[1])
  • hormonális problémák
  • fogamzásgátló szedése
  • kevés mirigyszövet kialakulása
  • szigorú időközönkénti etetés
  • cumi korai használata
  • éjszakai etetés mellőzése
  • szoptatás alatt szedett gyógyszerek
  • egyéb anatómiai problémák

Bármi is áll a háttérben, fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy orvossal konzultálva kezdd el kezelni a probléma forrását.

Viszont vannak módszerek, melyek a szakember által javasolt kezelést is ki tudják egészíteni. Ezek közül elhoztunk neked párat. 

  1. Szoptasd olyan sűrűn a babát, ahányszor csak igényli!

A túl kevés szoptatás jelentősen növelheti az apadó anyatej esélyét. Hiszen minél kevesebb anyatej távozik a szervezetünkből, annál kevesebb anyatej fog termelődni.

Ráadásul a szoptatás okozta inger is fokozza ezt a folyamatot, ugyanis a baba közelsége ingerli a tápláló folyadék termelődését. Így érdemes annyiszor etetni a kicsit, ahányszor éhséget jelez.

Ám az is előfordulhat, hogy a te gyermeked jóval többet alszik a többi babánál, így nem mindig egyértelműek a szükségletei. Ebben az esetben keltsd fel olyan 3 óránként az etetéshez. 

  1. Ellenőrizd, hogy tényleg hatékony- e a ráfogása

A kevés tejnek legtöbbször a helytelen szoptatási technika az oka. Ugyanis, ha a csecsemő nem szorít rá eléggé az ajkaival a mellbimbóudvarra, jóval kevesebb tejet tud magához venni, mint amennyire szüksége lenne.

Ha nem vagy biztos a szoptatási technikád hatékonyságában, célszerű lehet szakember segítségét kérni. Hiszen ez egy nagyon fontos tényezője annak, hogy a baba egészségesen tudjon fejlődni.

Amire még érdemes odafigyelni…

Az is jele lehet a helytelen szoptatási technikának, ha a baba szoptatás közben felsérti a mellet, így az kisebesedik.

Ha nálad is mellsebesedés alakult ki, ne ess kétségbe! Amilyen fájdalmas és kellemetlen jelenségről van szó, viszonylag egyszerűen kezelhető. Ennek az egyik legegyszerűbb módja, ha balzsamokkal kened a kikezdett felületeket.

A Motherlove mellbimbókrémünk fehérmályva gyökér és a körömvirág nyugtató hatásával segíti elő a sebes felület gyógyulását. Legnagyobb előnye, hogy szoptatás előtt nem szükséges lemosni, hiszen összetevői nem veszélyesek a gyermekedre nézve.

Ha többet olvasnál a mellsebesedésről, ebben a cikkben ejtettünk róla pár szót.

  1. Használj természetes étrend kiegészítőket és olajokat!

Egyes növények olyan prekurzor hormonokat tartalmaznak, amik bizonyítottan segítik a tejszaporítási folyamatot. Ilyen például a görögszénamag is[1], amit könnyedén be tudsz vinni a szervezetedbe kapszula formájában.

A More Milk Plus tejelválasztást serkentő kapszula a görögszénamag mellett olyan tejszaporító összetevőket is tartalmaz, mint az édeskömény vagy a csalánlevél kivonat. Így természetes úton biztosíthatod a gyermekednek a megfelelő anyatej mennyiséget. 

Ha tovább fokoznád az étrendkiegészítő hatását, akkor érdemes lehet a Panarom tejszaporító illóolajkeverékét is bevetned. Ez a készítmény a bőrön keresztül felszívódva fejti ki hatását, amit az édeskömény, a koriander illóolaj tejszaporító tulajdonsága tesz lehetővé, a körömvirág olaj és a levendula kivonat pedig gondoskodik a mell érzékeny szöveteinek nyugtatásáról.

 

[1] Helambe S Snehlata, Dande R Payal: Fenugreek (Trigonella foenum-graecum L.): An Overview - http://impactfactor.org/PDF/IJCPR/2/IJCPR,Vol2,Issue4,Article1.pdf


[1] Marianne Neifert M.D.; Sandra DeMarzo C.H.A., M.S.; Joy Seacat C.H.A., M.S.; David Young M.S.; Marilyn Leff M.S.W., M.S.P.H.; Miriam Orleans Ph.D: The influence of breast surgery, breast appearance, and pregnancy-induced breast changes on lactation sufficiency as measured by infant weight gain.- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1523-536X.1990.tb00007.x

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Anyatej Szoptatás Tejszaporítás

Keresés